Швидка психологічна допомога для всіх учасників освітнього процесу
Про проєкт. Це ініціатива, спрямована на підтримку освітян, які зіткнулися зі стресом, тривогою, вигоранням та іншими психологічними проблемами. У межах проєкту створено дві навчальні програми, сайт з добіркою навчально-методичних ресурсів, інструментів, статей з психологічної підготовки для освітян. Проведено 12 тренінгів за двома програмами навчання педагогів психологічній самодопомозі та учням. 768 вчителі отримали сертифікати.
Одним з ключових завдань стала популяризація методик зміцнення психологічної пружності. Основним інструментарієм є проведення тренінгів психологічної самодопомоги для учителів, які допомагають впоратися зі стресом, покращити комунікацію з учнями та батьками, зберегти емоційну стійкість, а отже підвищити продуктивність роботи. Готуємо до запуску платформу-каталог з добіркою науково-доказових методів, навчально-методичних матеріалів, ресурсів, інструментів з психологічної підготовки для освітян та формуванню навичок психологічної стійкості у всіх учасників освітнього процесу.
Мета. Створення психологічного порталу для педагогів. Зміцнення психологічної пружності вчительства. Надання безкоштовних доступних консультацій та підтримки освітянам у розв’язанні психологічних проблем, які виникли через війну та інші фактори.
Партнер:
- Міжнародний фонд “Відродження”.
Термін: листопад 2022 – квітень 2023.
Розвиток психологічної стійкості вчительства та учнівства, переселених через війну
Психологічна платформа-каталог Resilience.help
Про проєкт. ГО “Смарт освіта” створила безоплатну психологічну платформу-каталог Resilience.help з навчально-методичними ресурсами, інструментами, статтями з психологічної підтримки освітянам, батькам та шкільним психологам. Також на платформі розміщена інформація про різні тренінги для освітян та шкільних психологів від «Смарт освіти». Тренінги проводяться безкоштовно для українських учителів та психологів завдяки допомозі благодійних фондів та приватних жертводавців. Учасникам надається доступ до навчальних матеріалів на платформі, а також до відеозаписів (залежно від програми навчання). По завершенню тренінгів учасники можуть отримати відповідні сертифікати. Зараз на платформі можна знайти різноманітні ресурси для психологічної турботи для вчителів, а також для дітей та батьків.
Мета проєкту. Ми прагнемо зібрати найкращі психологічні практики з усього світу, що перевірені в дослідженнях, науково обґрунтовані. Найкращі фахівці у сфері психічного здоров’я навчають учителів, учнів та їх батьків, як впоратись зі стресом, як вистояти і допомогти собі стати сильнішими. В рамках тренінгів учасники дізнаються про техніки, вправи та способи швидкої психологічної допомоги собі та оточуючим. Коучі поясннють, як зберігати внутрішню рівновагу за будь-яких обставин, впоратися з травматичним досвідом, відновити продуктивність, допомагають розібратися у вікових реакціях на травматичні події при подоланні стресу у дітей, говорять про те, як спілкуватися з дітьми про війну.
Методологічна база та матеріали. Для розробки матеріалів для Resilience.help та концепції платформи використовували лише доказові методи психотерапії. ГО “Смарт освіта” залучила до роботи над платформою наукову консультантку, докторку психологічних наук Вікторію Горбунову та доцентку, кандидатку психологічних наук Тетяну Ширяєву, кандидатку психологічних наук Ольгу Шіряєву, дитячу психологиню Світлану Ройз та наших партнерів з Громадської організації “Асоціація ЕМДР в Україні – фахове об’єднання зі спеціальної травматерапії.”
Кожен користувач може зареєструватися й мати власний кабінет, аби зберігати для себе необхідні матеріали та бути в курсі всіх нових платформи та відкриття реєстрації на нові тренінги.
На базі Resilience.help розміщено нову тренігнову програму “Психосоціальна підтримка для освітян”. Ми розробляємо сертифіковані програми підвищення кваліфікації:
- «Швидка психологічна допомога онлайн для учасників освітнього процесу України»
- «Швидка психологічна допомога в укриттях» (Авторський тренінг Наталії Подоляк)
- «Швидка психологічна допомога учням онлайн» (Авторський тренінг Наталії Подоляк)
- Програма підвищення кваліфікації «Психосоціальна підтримка для освітян»
- Програма підвищення кваліфікації педагогічних працівниць з удосконалення навичок психологічної самодопомоги «Діти і війна. Техніки зцілення»
- Психологічний тренінг для навичок самодопомоги з використанням BLS (EMDR)
Усі тренінги є сертифікованими програмами з підвищення кваліфікації.
Зареєструватися на платформі можна за посиланням: https://www.resilience.help/
Партнери:
Міжнародний фонд “Відродження”
Терміни: з 2023 року.
Програма підвищення кваліфікації освітян.
Про проєкт. Проєкт реалізовується за двома програмами: проведення тренінгів з психологічної самодопомоги для учительок із використанням методу EMDR щодо роботи з травмованими дітьми та супервізії групової роботи з дітьми та батьками за протоколом “Діти та війна”. 947 вчителів отримали сертифікати в різних програмах навчання з психологічної самодопомоги та допомоги дітям.
Мета. Допомогти освітянам справитися зі стресом та пропрацювати свої психологічні травми, надати ефективні методи для цього. Вдосконалити навички психологічної самодопомоги. Підвищити обізнаність і надати практичні поради для роботи з травмованими дітьми. Підготувати навчально-методичні матеріали, що допоможуть вчителям зберегти емоційне здоров’я та ефективно працювати з чутливими темами та постраждалими дітьми.
Партнери:
- “Трамплін до рівності”;
- Фонд ООН (UNFPA);
- ГО EdCamp;
- Офіс Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.
Термін: травень-вересень 2022 року.
Тренінгова програма “Психосоціальна підтримка для освітян”
Про проєкт. 60 годин (2 кредити ЄКТС), 7 днів навчання з обізнаності у темі психічного здоров’я, формування навичок психосоціальної підтримки дітей та підлітків, їх батьків/опікунів, зокрема під час війни.
Програма включає 6 модулів:
- Психічне здоров’я дітей та підлітків
- Взаємодія вчителя з дітьми та підлітками зі складнощами психічного здоров’я
- Взаємодія вчителя з дітьми та підлітками у кризових станах та ситуаціях
- Взаємодія вчителя з батьками дітей, що мають складнощі
- Стресостійкість в освітньому просторі
- Психічне здоров’я дітей та підлітків в умовах війни.
Мета. Надання психологам та вчителям технік та інструментів для першої психологічної допомоги, стратегій підтримки, інформації про те, як діти та підлітки реагують на травмуючі події, взаємодію вчителя з дітьми та підлітками у кризових станах та ситуаціях, способи самодопомоги в стресових ситуаціях та ін.
Базові принципи тренінгів від ГО “Смарт освіта”:
- доказовість (програма базується на Універсальному тренінгу з психічного здоровʼя);
- опора на власний досвід;
- психоедукація;
- поєднання теорії та практики;
- творчість;
- самоефективність;
- взаємопідтримка.
Партнер:
- Представництво “Фонду Фрідріха Науманна за Свободу” в Україні.
Відгуки учасників та учасниць проєктів із психологічної підтримки освітян:
Медіа про проєкт
- Нова Українська Школа: #Психологічна допомога. ЕМДР
2023
- Нова Українська Школа: Як говорити з дітьми про війну та улагоджувати їхній стан: поради від психотерапевтки Наталії Подоляк
- Інклюзивно-ресурсний центр №1 Голосіївського району міста Києва: Як говорити з дітьми про війну та улагоджувати їхній стан: поради від психотерапевтки Наталії Подоляк
- НУШ Ресурсний центр: Покращуємо навички з психологічної допомоги: тренінг для вчителів з Наталією Подоляк
2022
- Нова Українська Школа: Вчительок запрошують на навчальну програму з психологічної самодопомоги та роботи з дитячою травмою
- Нова Українська Школа: Діти переживають стресові події легко, якщо отримують правильну підтримку. Поради для батьків і вчителів
- Нова Українська Школа: Як учительству впоратися з травматичними розладами. Розповідають психологині